Ručně vyráběný doutník musí absolvovat dlouhou cestu před tím, než se stane tím skvělým produktem, který si oblíbíte. Musíme si ovšem uvědomit, že i když každý doutník vyrábí řada profesionálů a procházejí přísnými kontrolami kvality, nemusí vždy dosáhnout nejvyšší jakosti. Hlavní myšlenkou tohoto článku je podat kuřákovi informace o možných problémech s hořením doutníku a jak tyto nepříjemnosti vyřešit. Samozřejmě, nejjednodušším způsobem, jak se vypořádat s tímto problémem je, že doutník odložíme a zapálíme si nový. Ovšem vždy můžete ušetřit svoje peníze a doutníky, pokud se budete řídit níže uvedenými radami.
Co vlastně máme na mysli pod pojmem „špatné hoření“? Jedná se o drobné odchylky v kontuře hoření – víc, než 3/8 palce (palec = 2.54cm). Cokoliv pod 3/8 palce je v pořádku. V případě, že se objeví špatná linie hoření, může to znamenat, že jste doutník špatně zapálili. I když věnujete zapálení doutníku dostatek pozornosti, jste opatrní a zkušení, mohou se objevit některé problémy. Jedním z faktorů, které vedou k nepravidelnému hoření je vliv větru. K tomuto dochází při kouření ve venkovních prostorách, kdy se závan vzduchu dotýká jedné části doutníku, která tímto hoří rychleji. Dobré je, když už kouříte venku, doutníkem otáčet. Dalším faktorem může být nerovnoměrná vlhkost doutníku. Ve většině případů k tomuto dochází, když je doutník uchováván bez celofánu na dně humidoru. Ta část doutníku, která se dotýká povrchu, vstřebává nadbytečnou vlhkost. Pak je jasné, že vlhčí strana doutníku hoří pomaleji. I v tomto případě platí otáčení doutníku. Avšak už v humidoru a pravidelně.
Nesprávné hoření Vás může přivést do složité situace, která se může ještě zhoršit a v tu chvíli si doutník ideálně neužijete. Vždy je dobré předvídat a začít se věnovat problému již při prvním jeho náznaku a také vědět, čeho si všímat a jakým způsobem problém vyřešit. Nyní Vám přiblížíme čtyři situace, které mohou nastat.
CANOEING
Jedná se o nejčastější problém. Můžete si ho všimnout, když doutník začne hořet nepravidelně a vypadá to, jako by byl rozdělen na dvě části, přitom jen jedna může hořet. Tomuto problému můžeme předejít věnováním pozornosti linii hoření. Pokud si všimneme, že doutník hoří na jedné straně rychleji, otočíme jej touto stranou nahoru, aby měla pomaleji hořící část doutníku přísun kyslíku ze spodu a tím pádem prostor ke srovnání linie hoření. Také potahujte z doutníku pomaleji a méně často. Tímto ochladíte přehřívající se část doutníku a vyrovnáte hoření. V případě, že problém přetrvává, můžete doutník odložit bokem a nechat jej vychladnout. Pak vezměte ořezávač a odřežte konec doutníku. Takto budete moci doutník znovu zapálit a užít si ho.
TUNNELING
Tento pojem se používá v situaci, když vázací list hoří pomaleji než náplň a střed doutníku je mnohem teplejší, než jeho povrch. Tento problém se nejčastěji objevuje u kuřáků, kteří kouří velice pomalým tempem. Doutník zůstává dlouhou dobu odložený v popelníku a nepotahuje se z něj tak často, jak je potřeba. Okraj zhasíná jako první, přičemž náplň stále hoří a celkově to vypadá, že doutník hoří „dovnitř“.Tunneling zpozorujeme, když se na konci doutníku přestane tvořit popel. V této situaci je nejlepší zafixovat hoření zapalovačem a začít potahovat intenzivněji. Současně můžete otřít popel, který by pak mohl způsobit nepříjemnou chuť. Také je zde stejná varianta, jak v předchozím případě. Nechat doutník vychladnout, ořezat a znovu zapálit a pokračovat v kouření.
CONNING
Tento problém s hořením je přesně opačný v porovnání s tunnelingem. Jedná se o příliš rychlé kouření, kdy se hrubé listy tvořící náplň začnou rychle zahřívat a nemají dostatek času na vychladnutí. Náplň zapálí vázací a krycí list, které hoří rychleji a oddělí se od ní. Tímto vznikne na konci doutníku konus tvořený přehřátými a pomalu hořícími silnými listy náplně. Problém vyřešíme tak, že doutník odložíme a necháme jej „odpočinout“. Jakmile vychladne, můžeme pokračovat v kouření. Dbejte však na pomalejší potahování, aby měla náplň dost času vychladnout a vyrovnat úroveň hoření balícího a vázacího listu.
RUNNERS
Tento problém je nejzávažnější, protože může doutník poškodit během pár minut. Linie hoření se mění nepravidelně a náhle se táhne po boku doutníku. Je to způsobené hrubým stonkem v krycím listu. V momentě, když doutník začne hořet, stonek funguje jako knot, hoří po celé délce doutníku a ničí vázací list. Runner se také může v některých případech objevit zevnitř doutníku. Projeví se hořícím otvorem v doutníku, často ve vzdálenosti jednoho palce od hořícího konce doutníku. A opět – pokud se potýkáme s tímto problémem, odřežte konec a doutník zapalte znovu. Také se podívejte, kde a jestli vůbec hrubý stonek končí. Můžete jej jemně navlhčit slinami, mělo by to zpomalit hoření stonku. Nepanikařte dopředu! Jak zpozorujete na doutníku silnější stonek, rozhodně to neznamená, že budete mít co dočinění s runnerem.
PROBLÉMY BĚHEM KOUŘENÍ
Na závěr si ještě řekneme o dalších problémech, které mohou nastat. Tyto nepříjemnosti nezpůsobují žádné vážné problémy, ale když se objeví, můžou Vás rozladit. Někdy se během kouření objeví u hořícího konce drobné bublinkování. Znamená to, že je doutník příliš vlhký. Vysoká teplota tabáku vytlačuje přebytečnou vlhkost z doutníku, která se přemění v páru, která může nafouknout balící a vázací list. Nejlepší metodou, jak s tímto problémem bojovat je kouřit pomaleji. Mimo dalších komplikací souvisejících s nadměrnou vlhkostí, může být problém takový doutník zapálit. Kvůli této vlhkosti se hoření mění na jistý druh doutnání. Myslete na to, že nejhorší věc je snaha každých několik minut doutník zapalovat a snažit se jej probrat k životu. Pro vyřešení problému zkuste různé stupně intenzity potahování v zájmu udržení doutníku v hoření.
Nejlepším způsobem, jak se vyvarovat nadbytečné vlhkosti doutníku, je dbát na stupeň vlhkosti v humidoru. Skladujte Vaše doutníky při vlhkosti okolo 70-72% a budete schopní tímto eliminovat spoustu problémů.
Nakonec je ale důležitá ještě jedna věc. Neberme to kouření zase tak vážně. Není třeba k tomu přistupovat úplně vědecky a spíše je důležité si zažít nějaká základní pravidla skladování doutníků. Nejdůležitější je relax a zábava. A když Vám to hoří trošku nakřivo? Pfffff, jsou horší věci...